Mustafa Özdemir

Kidemli Yazilim Gelistirme Uzmani
Turkish English

Giriş ve Selamlama

Hello World!

İlk yazıma başlık ararken "Hello World" diyerek başlamamın uygun olacağını düşündüm. Biz yazılımcıların yeni bir programlama dilini öğrenirken ilk olarak ekrana yazdıracağı kod satırı genelde Hello World olur. Hello World kavramı ilk defa Brain Kernighan tarafından B programlama dili öğretilirken kullanılmıştır. Daha sonradan bu kavram "The C Programming Language" kitabının içerisinde de kullanılmış ve tüm dünyada program dili eğitiminin temeli haline gelmiştir. Hello World'ün bu şekilde bir gelenek haline gelmesinden sonra dünyadaki tüm programlama dillerinin ilk adımı "Hello World" cümlesini ekrana yazdırmak haline gelmiştir. Hello World yani Merhaba Dünya bir gelenek haline gelmeye başlayınca tüm programlama dillerinde ilk girişin yani Hello World'ün nasıl yapıldığını anlatan “The Hello World Collection” adında bir internet sitesi kurulmuştur. Bu internet sitesi 1994 yılından günümüze kadar tüm programlama dilleri içerisinde Hello World adımının nasıl atıldığını gösteren içeriklere sahip. Eğer toplamda 583 programlama dilinde ilk adım olan Hello World'ün nasıl atıldığını bilmek istiyorsanız helloworldcollection.de internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

//Hello World in C#
class HelloWorld
{
	static void Main()
	{
		System.Console.WriteLine("Hello, World!");
	}
}

Blog yazarlığı gerçekten çok zor ve bir o kadar da emek gerektiren bir işmiş! Burada bende zaman zaman yazmayı planlıyorum. Yazacaklarım yeni bir teknoloji hakkında da olabilir, günlük yaşanılan sıkıntılar da olabilir yada nerede ne yedim veya gökyüzü fotoğrafçılığında neye dikkat edip hangi ekipmanları kullandığımı yazarım. Yani ne yazarım, ne kadar zaman aralıkları ile yazarım çokta kestiremiyorum.

Sokrates'in "Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir" den, Günümüzün her şeyi bilen "Modern İnsanına"

Yazının bu kısmına kadar ulaşabildiyseniz şimdiden bana katlandığınız ve kibarlığınız için teşekkür ediyorum. Bu da demek oluyor ki ilerleyen bölümlerinide okuyacağınızın sinyallerini almış oluyorum. En kısa zaman içerisinde görüşmek üzere. Kalın sağlıcakla.

#goygoy #ordanburdan #guncel #blog